Cloud computing
Bazowym terminem dla zrozumienia usług w chmurze jest wirtualizacja. W akademickim wydaniu polega ona na odseparowaniu warstwy sprzętowej (mikroprocesory, pamięć operacyjna, napędy HDD, SSD, sieciowe nośniki danych etc.) od warstwy software'owej poprzez specjalny program zwany hypervisorem. Dzięki temu to on właśnie zarządza zasobami fizycznymi maszyny i udostępnia je jako platforma tzw. maszynom wirtualnym. Innymi słowy na jednym fizycznym serwerze można zainstalować równolegle dwa lub więcej systemów operacyjnych, a hypervisor zadba o równomierne obciążenie i udostępnienie koniecznych fizycznych zasobów. Każda maszyna wirtualna jest widziana w sieci jako osobny komputer.
Poniżej szkic poglądowy podejścia standardowego oraz zwirtualizowanego:
Podstawowym wymiarem jest firmowa chmura prywatna, dedykowana podmiotom wykorzystującym wiecej niż jeden serwer. W tym przypadku wraz z ilością wirtualnych serwerów koszty ich utrzymania maleją wykładniczo. Dodatkowo niewspółmiernie rośnie bezpeczeństwo danych i maleje prawdopodobieństwo braku dostępności maszyn wirtualnych w sieci firmowej
Bardziej zaawansowanym wymiarem jest firmowa chmura prywatna, publiczna lub hybrydowa oparta o maszyny wirtualne i nośniki danych zlokalizowane w Data Center. W tym przypadku firma musi posiadać jedynie wydajne łącze internetowe i stacje klienckie na swoim terenie, cała infrastruktura serwerowa znajduje się poza firmą. Ten wymiar pozwala zaoszczędzić na inwestycjach w sprzęt infrastruktury serwerowej i przeznaczyć pozyskane środki na inne cele.
Artisen z powodzeniem wdraża opisane technologie u swoich klientów. Wszystkie nasze rozwiązania są oparte na technogii VMWare.